U nedelju rano ujutru oko 2.45 u selu Banjska na severu Kosmeta od hitaca pripadnika tzv. kosovske policije stradala su četvorica Srba. Tri tela pronađena su istog dana, a četvrto dan kasnije.
Trojica poginulih Srba su I.M, S.N. i B.M.
Igor Milenković (50) bio je otac dvoje dece, a radio je kao vozač saniteta u Kliničko-bolničkom centru Kosovska Mitrovica.
Stefan Nedeljković (31) je bio iz Zvečana. Kako navode meštani, S.N. je bio pošten i dobar čovek.
Bojan Mijailović, koji je takođe nastradao juče, pre nekoliko meseci je postao otac.
Jedan od ranjenih Srba koji je operisan u Prištini, prema poslednjim saznanjima, u stabilnom je stanju, naveli su iz Univerzitetskog kliničkog centra tzv. Kosova.
Od kolovoza 2006., Kosovo je bilo „entitet pod privremenom međunarodnom upravom“[6] kojem je glavni grad Priština (alb. Prishtinë). 17. veljače 2008. kosovska Skupština proglasila je neovisnost, uz jamčenje prava srpskog i ostalih manjinskih naroda koji ondje žive. Tu odluku Srbija nije priznala,[7] dok su neovisnost Kosova uskoro priznale SAD, Kanada, Ujedinjeno Kraljevstvo, većina država Arapskog poluotoka, Njemačka i druge zemlje, uključujući Hrvatsku.
Zbog svoje apsolutne većine, Albanci imaju potpunu vlast na Kosovu, uz iznimku dijelova nekoliko općina na sjeveru Kosova. Dio Srba (Kosovci) ne žele sudjelovati ni u kakvoj vladi koja nije vođena iz Beograda.
Prema rezultatima službenog popisa iz 2011. godine na Kosovu živi 1.739.825 stanovnika, od čega 92,93 posto čini Albanci, a 1,47 posto Srbi. Popis nije proveden na Sjevernom Kosovu, u tri većinski srpske općine Zubin Potoku, Zvečanu i Leposaviću.